Sklep

Wpływ koloroterapii na rozwój małego dziecka

Według upodobań kolorystycznych urządzamy wnętrza i dobieramy garderobę. Kolorami otaczamy się nieustannie. Wielu z nas jednak nie wie, że kolory, oprócz funkcji estetycznej, pełnią także niedocenianą funkcję terapeutyczną.

Koloroterapia potrafi mieć zbawienny wpływ na nasz nastrój, samopoczucie, zasoby energetyczne i motywację do działania. W przypadku dzieci jest ona tym bardziej wartościowa, ponieważ maluchy dopiero z wiekiem uczą się emocjonalnej samoregulacji. Dlatego odpowiednio dobrane kolory w otoczeniu najmłodszych to znakomite wsparcie ich rozwoju.

Oddziaływanie kolorów

Kolory oddziałują na nas w różny sposób. Kolor czerwony dodaje energii i pobudza do działania, zielony – uspokaja, odpręża wzrok i pomaga odzyskać harmonię ducha i ciała, niebieski – wycisza i ułatwia zasypianie, żółty – pomaga zwalczać smutek, ożywia pracę mózgu, polepsza pamięć i koncentrację, fioletowy – działa kojąco na układ nerwowy oraz poprawia nastrój.

kostka manipulacyjna mala

Uniknij przebodźcowania – zasada umiaru

Chcąc wykorzystać dobroczynne właściwości koloroterapii w życiu codziennym naszej pociechy najważniejsza jest (oczywiście obok odpowiedniego doboru kolorów) zasada umiaru. Zbyt różnorodna kolorystyka w otoczeniu dziecka powoduje przebodźcowanie, co nadmiernie pobudza układ nerwowy i negatywnie wpływa na nastrój. Dlatego warto sięgać po zabawki i przedmioty, które wspierają rozwój malucha, ale są przy tym stonowane, przyjazne i dobrane indywidualnie do potrzeb i temperamentu dziecka.

Drewniane kostki manipulacyjne Little Dragon to niewielkich rozmiarów pomoce edukacyjne, które ucząc bawią i bawiąc uczą. Na sześcianach w kolorze naturalnego drewna przymocowane są elementy codziennego użytku. Wśród czterech kolekcji tworzonych według kolorystycznego klucza (żółty, czerwony i niebieski, zielony oraz fioletowy i różowy) można wybrać kostkę dla każdego dziecka nie tylko w oparciu o jego możliwości motoryczne, ale także potrzeby emocjonalne i rozwój psychiczny.